Riksidrottsgymnasiet Snowboard

Licensierad av Svenska skidförbundet

För dig som vill satsa på en internationell karriär på elitnivå inom snowboard. Du får möjlighet att kombinera din elitsatsning med studier på ett högskoleförberedande program. Du kan välja att gå på samhällsvetenskapliga programmet, ekonomiska programmet eller naturvetenskapliga programmet. Du studerar under fyra år för hinna med 2-3 schemalagda heldagar per vecka i backen. Akrobatikträning sker i vår egen toppmoderna träningsanläggning. Snöträningen bedrivs i Sveriges nationella snowboardarena, Kläppen Snowpark eller på någon annan anläggning i Sälen. Under hösten arrangerar skolan träningsläger på glaciärer i mellaneuropa. Du tränas av 2,6 heltidsanställda tränare av högsta internationella kvalitet med internationella meriter och hög utbildning.

snowboardgymnasiet.se