Vill du spela mycket fotboll….

Malung-Sälens gymnasieskola har ett samarbete med Malungs IFs fotbollssektion vilket innebär att du som elev kommer att kunna att träna 3-4 pass i veckan under skoltid, beroende på vilket program du väljer. Under kvällstid finns det möjlighet för dig att ingå i ordinarie klubblag. Vintertid kommer träningen att bedrivas i Malungs IFs nya fotbollshall. Malungs IF Fotboll

Individuellt val Idrott/Egen idrott

För dig som vi ha en roligare studietid…

Om du inte väljer att gå ett av våra idrottsprogram finns det fortfarande möjligheter att idrotta.

Under två schemalagda tillfällen i veckan kommer du att, tillsammans med etablerade tränare, få möjlighet att utöva exempelvis innebandy, klättring eller ridning. Vi kan också skräddarsy upplägg inom andra idrotter tillsammans med din idrottsförening exempelvis längdåkning. Denna unika möjlighet gör att du som är idrottsintresserad får en mer komplett studietid.